Omawiamy ważne fakty dla debaty publicznej, a także przedstawiamy istotne raporty i badania.
Raport IFCN: W miarę jak zagrożenia rosną, fact-checkerzy podwajają standardy pracy
W 2024 roku Międzynarodowa Sieć Fact-checkingu (IFCN) oceniła 226 wniosków i nadała certyfikaty 116 organizacjom. Tym samym zwiększyła się liczba zweryfikowanych fact-checkerów – do 182 w 57 krajach.

Fot. Shutterstock / Modyfikacje: Demagog
Raport IFCN: W miarę jak zagrożenia rosną, fact-checkerzy podwajają standardy pracy
W 2024 roku Międzynarodowa Sieć Fact-checkingu (IFCN) oceniła 226 wniosków i nadała certyfikaty 116 organizacjom. Tym samym zwiększyła się liczba zweryfikowanych fact-checkerów – do 182 w 57 krajach.
Globalne zapotrzebowanie na wiarygodność doprowadziło do rekordowego wzrostu liczby wniosków o przystąpienie do Międzynarodowej Sieci Fact-checkingu (International Fact-Checking Network, IFCN) – podaje nowy coroczny raport tej organizacji. Jak czytamy w dokumencie, pomimo narastających zagrożeń prawnych, nękania w sieci i malejących budżetów organizacje factcheckingowe – zamiast się wycofywać – stawiają na odpowiedzialność wobec społeczeństwa.
Sieć IFCN, działająca przy Instytucie Poyntera (organizacji non profit), przeanalizowała w ubiegłym roku 226 wniosków: 61 od nowych organizacji dziennikarskich oraz 165 od sygnatariuszy odnawiających członkostwo, i certyfikowała 116 z nich.
Obecnie certyfikację mają 182 zweryfikowane organizacje factcheckingowe z 57 krajów. Każda z tych organizacji zobowiązuje się do bezstronności, przejrzystego finansowania, jasnego wskazywania źródeł, publicznej metodologii oraz otwartej polityki korekt.
Te standardy, wprowadzone po raz pierwszy w 2016 roku, stały się globalnym punktem odniesienia dla profesjonalnego fact-checkingu.
Krótszy czas weryfikowania informacji
Aby nadążyć za rosnącą liczbą wniosków, IFCN przebudowało swój proces weryfikacyjny, zmodernizowało stronę internetową i wzmocniło szkolenie asesorów. Średni czas procedury oceniania skrócił się z 10 do ok. 6 miesięcy. Sygnatariusze, którzy pomyślnie przeszli 5 procesów odnowienia certyfikatu, przechodzą teraz na 2-letni cykl przeglądu, co pozwala pracownikom, niezależnym asesorom i radzie doradczej poświęcać więcej czasu nowym wnioskującym.
IFCN rozszerzyło również swoją strukturę zarządzania. Do rady doradczej dołączyło 8 liderów regionalnych, a dodatkowe grupy robocze zajmują się takimi obszarami jak stabilność finansowa, reagowanie na nękanie oraz zaangażowanie społeczności. Udoskonalony system składania skarg odfiltrowuje bezzasadne zgłoszenia, przekierowuje wiarygodne uwagi bezpośrednio do asesorów i pomaga chronić fact-checkerów przed skoordynowanym nękaniem.
Od 2023 roku Fundusz Global Fact Check o wartości 12 mln dolarów przyznał – na wsparcie zatrudniania pracowników, na poprawę bezpieczeństwa oraz na rozszerzanie zasięgów – niemal 6 mln dolarów 134 organizacjom factcheckingowym w 67 krajach. Fundusz ten umacnia standardy kodeksu i pokazuje, że wiarygodny fact-checking to obszar wart inwestycji.
Zmiany w kodeksie fact-checkingu
Pomimo że niektóre firmy technologiczne wycofują się z programów weryfikowania treści i że nasilają się ataki na fact-checkerów, IFCN planuje na lata 2025 i 2026 przeprowadzić pełny przegląd zasad kodeksu. Aktualizacja ma na celu ocenę, w jaki sposób generowanie treści przez sztuczną inteligencję, współpraca w ramach fact-checkingu oraz kurcząca się przestrzeń obywatelska wpływają na obecne standardy.
Trwa również praca nad internetowym kursem w formule samokształcenia, który pomoże wnioskującym przejść przez wszystkie wymagania, a nowe rozwiązania automatyzujące usprawnią śledzenie i ocenę aplikacji.
Raport oferuje fact-checkerom więcej wskazówek, które pomogą uzyskać certyfikację IFCN. Znalazły się w nim także szczegóły dotyczące standardów obowiązujących w społeczności factcheckingowej. Dla decydentów i grantodawców stanowi on z kolei przekrojowy obraz tego, jak wygląda wiarygodny i przejrzysty fact-checking oraz co jest potrzebne, by go utrzymać.
Przeczytaj cały raport.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter