Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Czy mama Madzi z Sosnowca nie żyje? Doniesienia nie są prawdziwe – to scam
W sieci pojawiły się doniesienia, że mama Madzi, czyli Katarzyna Waśniewska, nie żyje. Więcej informacji na temat okoliczności śmierci kobiety miało znajdować się w artykule pod załączonym linkiem. Uwaga – jest to próba oszustwa.

Fot. Facebook / Krzysztof Popławski / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 / Modyfikacje: Demagog
Czy mama Madzi z Sosnowca nie żyje? Doniesienia nie są prawdziwe – to scam
W sieci pojawiły się doniesienia, że mama Madzi, czyli Katarzyna Waśniewska, nie żyje. Więcej informacji na temat okoliczności śmierci kobiety miało znajdować się w artykule pod załączonym linkiem. Uwaga – jest to próba oszustwa.
Analiza w pigułce
- W mediach społecznościowych udostępniono informację o tym, że mama Madzi, czyli Katarzyna Waśniewska, nie żyje (1, 2, 3). Do postów dołączono linki przypominające odnośniki do artykułów internetowych, w których rzekomo podano szczegóły dotyczące jej śmierci.
- W mediach nie znajdziemy żadnych relacji potwierdzających te doniesienia. Ostatnia informacja dotycząca kobiety pochodzi z marca 2025 roku, kiedy zakomunikowano, że Katarzyna Waśniewska zmienia nazwisko.
- Posty są próbą internetowego oszustwa. Emocjonujące i szokujące treści mogą zostać wykorzystane w różnorodny, a często wręcz niebezpieczny sposób. Często skłaniają odbiorców do kliknięcia w podejrzany link, którego celem może być kradzież danych, wyłudzenie pieniędzy lub zainstalowanie złośliwego oprogramowania.
Katarzyna Waśniewska jest odpowiedzialna za morderstwo swojej sześciomiesięcznej córki Madzi w 2012 roku. Sprawa stała się medialna ze względu na to, że kobieta początkowo nie przyznawała się do popełnionej zbrodni i próbowała zmylić służby poprzez zainscenizowanie porwania. W ostatnim czasie wizerunek kobiety wykorzystano do promowania internetowego scamu. Na naszych łamach już nieraz opisywaliśmy podobne przypadki (np. 1, 2, 3).
Na Facebooku udostępniono posty (1, 2, 3) ze zdjęciem Katarzyny Waśniewskiej oraz z podpisem „Nie żyje mama Madzi z Sosnowca [wideo]”. Dodatkowo pod grafiką widzimy napis [pisownia oryginalna]: „masakryczne wieści”. Do wpisów dołączono linki, które miały prowadzić do artykułów na temat śmierci kobiety.
Czy Katarzyna Waśniewska nie żyje? Nic na to nie wskazuje
Informacja o śmierci kobiety z pewnością szybko obiegłaby polską przestrzeń medialną.
Nie znaleźliśmy jednak takiej informacji ani na stronach polskich redakcji, ani na żadnych kanałach związanych z newsami – w mediach społecznościowych.
Ostatnia medialna informacja związana z kobietą pochodzi z marca 2025 roku. Dziennikarze Wirtualnej Polski informowali wtedy, że Katarzyna Waśniewska zmienia nazwisko, co pozwoli jej na „rozpoczęcie nowego życia po wyjściu z więzienia”.
Uważaj, link w poście może prowadzić do podejrzanej strony
Dołączone do omawianych postów artykuły opublikowano w domenach „expresuperinfo24.pl” oraz „tvn24-tragiczneinformacjepl.eu”. Nazwy witryn mają przypominać znane portale – Super Express i TVN24, lecz nimi nie są.
W przypadku natknięcia się na podejrzane wpisy należy wystrzegać się klikania w linki pochodzące z nieznanego źródła. Używanie nazw domen podobnych do popularnych stron to znany schemat działania oszustów internetowych (1, 2, 3). Treść takich witryn można bezpiecznie sprawdzić za pomocą przeglądarek działających w chmurze, np. Browserling. W omawianym przypadku strony nie są już aktywne.

Źródło: expresuperinfo24.pl, 15.05.2025
Ponownie podkreślamy, że nie zaleca się otwierania linków dołączonych do takich postów. Wejście w interakcję z witryną oszustów może doprowadzić m.in. do utraty wrażliwych danych czy do zainstalowania złośliwego oprogramowania.
Jedna ze stron znajduje się na liście ostrzeżeń CERT
W przypadku natknięcia się na podejrzaną stronę internetową warto podjąć próbę weryfikacji jej wiarygodności. W tym celu przydatna może się okazać lista ostrzeżeń, którą prowadzi CERT Polska.
Jest to rejestr witryn internetowych, które stwarzają zagrożenie wyłudzenia danych. Jedna z omawianych stron („tvn24-tragiczneinformacjepl”) znajduje się na liście ostrzeżeń CERT. Oznacza to, że już w przeszłości była wykorzystywana do internetowych scamów.
Sensacyjne treści są wykorzystywane przez oszustów
Sensacyjne (i nieprawdziwe) informacje mogą być wykorzystane na wiele równych sposobów – ze szkodą dla użytkowników internetu. Stanowią zachętę dla odbiorców, aby kliknęli w podejrzany link. Celem może być zainstalowanie złośliwego oprogramowania oraz wyłudzenie danych, a nawet pieniędzy.
Na łamach Demagoga nieraz opisywaliśmy już podobne przypadki. W lutym 2025 w sieci pojawiły się fałszywe doniesienia o rzekomym pobycie Aleksandra Kwaśniewskiego w szpitalu. Z kolei wizerunki Igi Świątek i Agaty Dudy-Kornhauser były wykorzystane do zachęcania do rejestracji w programach, które miały zapewnić szybkie wzbogacenie się.
Podszywanie się pod znane profile, pojawiające się fałszywe komentarze czy podejrzane linki – to kilka z czynników wskazujących na to, że dany post jest scamem. W przypadku spotkania się z tego typu działalnością warto zgłosić to na stronie CERT Polska. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka, że inne osoby staną się ofiarami oszustów.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter