Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Czy to pożar w Izraelu? Film nagrano w innym miejscu
Płomienie i obłoki dymu – czy to nagranie sprzed kilku dni z Izraela? Tak wynika z dołączonego opisu. Analiza filmu zaprowadziła nas do innego kraju.

Fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Czy to pożar w Izraelu? Film nagrano w innym miejscu
Płomienie i obłoki dymu – czy to nagranie sprzed kilku dni z Izraela? Tak wynika z dołączonego opisu. Analiza filmu zaprowadziła nas do innego kraju.
Analiza w pigułce
- W internecie opublikowano nagranie pożaru (1, 2), który rzekomo miał miejsce w Izraelu 31 maja 2025 roku.
- Nagrania powstały w trakcie pożaru targu w 2020 roku w mieście Adżman, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W mediach społecznościowych łatwo trafić na filmy i obrazy wyrwane z kontekstu, dotyczące klęsk żywiołowych (1, 2). W maju pisaliśmy o nagraniach rzekomo przedstawiających pożary w Izraelu, a teraz znowu trafiliśmy na materiały (1, 2), które mają dotyczyć tego kraju.
Materiał wideo udostępniony na Facebooku i na TikToku (1, 2) przedstawia duży pożar w mieście, a podpis informuje nas, że oglądamy wydarzenia z Izraela z 31 maja 2025 roku.
Kopia filmu udostępniona na Facebooku zyskała sporą popularność. Na wpis zareagowało ponad 150 użytkowników, a według statystyk platformy wyświetliło go ponad 5 tys. osób. Z komentarzy zamieszczonych pod postem wynika, że wielu odbiorców uwierzyło w podawaną fałszywą informację. Trafiliśmy też na przykłady mowy nienawiści [pisownia oryginalna]: „Ale piękny widok”, „Będą spie….ć do Polski…”.
Film przedstawia pożar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
W żadnych rzetelnych źródłach (1, 2, 3) nie znaleźliśmy doniesień o dużych pożarach w Izraelu z 31 maja 2025 roku. Nagranie nie powstało również w trakcie serii pożarów, które wybuchły w tym kraju na przełomie kwietnia i maja 2025 roku i dotarły m.in. na przedmieścia Jerozolimy (1, 2).
Film udostępniony we wpisie składa się z kilku zmontowanych ujęć, nagranych o wiele wcześniej. Dzięki wstecznemu wyszukiwaniu obrazem odkryliśmy, że najwcześniejsza kopia jednego z nich została udostępniona na Twitterze w sierpniu 2020 roku.
A massive blaze has consumed a popular market in Ajman, UAE. pic.twitter.com/3AsGzp5erA
— Ian Miles Cheong (@stillgray) August 5, 2020
Jak przeczytamy we wpisie, nagranie przedstawia pożar targu, który wybuchł 5 sierpnia 2020 roku w mieście Adżman, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a nie w Izraelu. Za pomocą archiwalnych zdjęć map Google udało nam się potwierdzić, że drugie z ujęć również powstało w Adżmanie i jest lustrzanym odbiciem zdjęcia wyjściowego.
Jak opisał Reuters, pożar na targu w Adżmanie został szybko opanowany przez służby i nikt w nim nie ucierpiał. Targ był opustoszały ze względu na obostrzenia w czasie pandemii COVID-19. Na łamach Demagoga wielokrotnie weryfikowaliśmy fałszywe informacje dotyczące Izraela (1, 2, 3), w tym przypadki, kiedy wykorzystywano nagrania fałszywe lub wyjęte z kontekstu (1, 2, 3).
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter