Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Język ukraiński w polskich szkołach? Sprawdzamy, czy zastąpi hiszpański i francuski
W sieci pojawiła się informacja, że ministra edukacji Barbara Nowacka poparła inicjatywę wprowadzenia języka ukraińskiego jako drugiego języka obcego w szkołach. W zamian za to miałyby zniknąć hiszpański, niemiecki lub francuski. W ten analizie szukamy odpowiedzi, czy w programie edukacji zachodzą zmiany w tym zakresie. Mamy komentarz MEN.

Fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Język ukraiński w polskich szkołach? Sprawdzamy, czy zastąpi hiszpański i francuski
W sieci pojawiła się informacja, że ministra edukacji Barbara Nowacka poparła inicjatywę wprowadzenia języka ukraińskiego jako drugiego języka obcego w szkołach. W zamian za to miałyby zniknąć hiszpański, niemiecki lub francuski. W ten analizie szukamy odpowiedzi, czy w programie edukacji zachodzą zmiany w tym zakresie. Mamy komentarz MEN.
Analiza w pigułce
- We wpisach na Facebooku (1, 2, 3) oraz w serwisie X pojawiła się informacja, że decyzją ministry Barbary Nowackiej do polskich szkół rzekomo zostanie wprowadzony język ukraiński. Miałby być on zamiennikiem języka hiszpańskiego, niemieckiego lub francuskiego.
- By to zweryfikować zwróciliśmy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zgodnie ze stanowiskiem urzędu, obecnie nie są prowadzone nowe prace legislacyjne dotyczące języka ukraińskiego. Nie ma również informacji, które potwierdzałyby, że język ukraiński ma zastępować jakikolwiek inny język obcy w szkołach.
- Na mocy wcześniejszej decyzji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z 23 lutego 2023 roku, od roku szkolnego 2025/2026 język ukraiński zostanie włączony do listy nowożytnych języków obcych, które zdający mogą wybrać na egzaminie maturalnym. Nie jest to jednak jeszcze równoznaczne z wprowadzeniem języka ukraińskiego jako drugiego języka obcego w programach nauczania.
Od 1 września 2024 roku dzieci uchodźcze z Ukrainy są objęte w ramach polskiego systemu edukacji – na takich samych zasadach jak polscy uczniowie – obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkiem szkolnym oraz obowiązkiem nauki. W ostatnim czasie popularność zyskała informacja o tym, że ministra edukacji Barbara Nowacka (1, 2, 3) miała rzekomo poprzeć inicjatywę wprowadzenia języka ukraińskiego jako drugiego języka obcego w polskich szkołach. Według niektórych przekazów taki przedmiot miałby zastąpić inne języki, takie jak niemiecki, hiszpański czy francuski.
W jednym z postów czytamy [pisownia oryginalna]: „Język ukraiński zamiast hiszpańskiego, niemieckiego czy francuskiego? Takie zmiany szykuje Ministerstwo Edukacji Narodowej! […] Po raz kolejny polskie państwo zachowuje się niesymetrycznie wobec działań Ukrainy i nie dba o własne interesy”.
Informację o języku ukraińskim w polskich szkołach udostępnił również poseł Konfederacji Paweł Usiądek, którego post zobaczyło prawie 215 tys. użytkowników portalu X. Wpis posła został przeklejony na oficjalny profil Konfederacji na Facebooku, pod którym reakcję zostawiło ponad 8 tys. kont.
Jak wyglądają realia dotyczące języka ukraińskiego w szkołach?
Niektóre media pisały, że ministra Nowacka zadeklarowała swoje wsparcie dla wprowadzenia języka ukraińskiego jako drugiego języka obcego w szkołach (1, 2). Miało się to stać na spotkaniu z Oksenem Lisowym, ministrem edukacji i nauki Ukrainy, które odbyło się 23 maja 2025 roku. Jednak nie opublikowano po spotkaniu żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie ani żadnych dodatkowych szczegółów na temat ewentualnych zmian w organizacji nauczania.
Ze względu na liczne informacje dotyczące rzekomych nowych rozwiązań w podstawie programowej (1, 2, 3) skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Edukacji Narodowej (MEN). Jak przekazał Demagogowi rzecznik prasowy instytucji Piotr Otrębski, MEN nie prowadzi nowych prac legislacyjnych dotyczących języka ukraińskiego.
„Lista języków obcych nowożytnych, z których jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, nie obejmuje języka ukraińskiego. Na liście są angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. MEN nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych, których celem byłaby zmiana obecnego stanu”.
Poinformowano nas również, że od przyszłego roku szkolnego (2025/2026) wejdzie w życie decyzja ministerstwa edukacji jeszcze z 2023 roku, która zakłada możliwość wybrania języka ukraińskiego na egzaminie maturalnym. Nie jest to jednak równoznaczne z wprowadzeniem języka ukraińskiego na zajęcia lekcyjne w szkołach średnich.
„Decyzją Ministra Edukacji i Nauki z 23 lutego 2023 r. (rząd premiera M. Morawieckiego) od roku szkolnego 2025/2026 język ukraiński dołączy za to do listy języków obcych nowożytnych, które zdający mogą wybrać na egzaminie maturalnym. Zmiana w tym zakresie została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 lutego 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie egzaminu maturalnego, Dz. U. poz. 366 (§ 1 pkt 1 i § 2 tego rozporządzenia)”.
MEN komentuje: język obcy można dostosować w zależności od potrzeb
Jak podkreśla rzecznik prasowy MEN, w niektórych przypadkach wybór dowolnego języka nowożytnego to kwestia indywidualna placówki edukacyjnej:
„Jednocześnie zwracam uwagę, że podstawa programowa dla języków obcych nowożytnych jest wspólna dla wszystkich języków, różni się jedynie pod względem liczby godzin przeznaczonych na nauczanie pierwszego i drugiego język obcego. Każdy dyrektor szkoły może zdecydować, by w szkole – zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności – nauczany był dowolny język nowożytny. Nie jest to nowe rozwiązanie”.
MEN: nowe rozwiązania w szkołach pozwalają na lepszą integrację
Zgodnie z szacunkami, na początku wojny w Ukrainie przybyło do Polski ponad 3 mln osób z tego kraju, z czego 43 proc. to dzieci i młodzież. W ramach pomocy zdecydowano, że od 1 września 2024 roku dzieci uchodźcze z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki w polskim systemie oświaty.
Według raportu fundacji PAN, ukraińskie dzieci zmagają się z wieloma wyzwaniami w procesie edukacji. Część z nich wynika z braku znajomości języka polskiego i polskiej kultury. Rozwiązania edukacyjne, przyjęte w nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, mają pozwolić na lepszą integrację uchodźców. Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej, takie środki mogą pomóc w wyrównaniu szans edukacyjnych dla dzieci uchodźczych z Ukrainy.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter