Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
To ulotki rozdawane w szkołach we Francji? Władze dementują
„Jeśli zobaczysz w szkole mężczyznę z nożem, nie panikuj. To może być element jego kultury” – ulotki o takiej treści rzekomo dostali francuscy uczniowie. Czy to oficjalne materiały?

Fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
To ulotki rozdawane w szkołach we Francji? Władze dementują
„Jeśli zobaczysz w szkole mężczyznę z nożem, nie panikuj. To może być element jego kultury” – ulotki o takiej treści rzekomo dostali francuscy uczniowie. Czy to oficjalne materiały?
Analiza w pigułce
- Czytelnik zgłosił nam do sprawdzenia zdjęcie ulotki, rzekomo rozdawanej we francuskich szkołach. Głosi ona m.in., by nie panikować na widok osoby z nożem, bo „może być on elementem czyjejś kultury”.
- Przedstawicielka francuskiego ministerstwa edukacji narodowej przekazała nam, że nie są to oficjalne materiały rozpowszechniane w szkołach. Brak na nich logo ministerstwa, a także nie są one zgodne z wymogami graficznymi francuskich instytucji.
- Wytyczne dla szkół na wypadek ataku terrorystycznego zalecają np. zgłaszanie wszelkich zmian w zachowaniu uczniów będących oznaką radykalizacji (s. 7). Zalecenia obejmują także próbę ucieczki lub zabarykadowanie się w klasie, gdy nie jest możliwe bezpieczne opuszczenie szkoły (s. 8–9). W wytycznych nie wspomniano o nożu jako o „elemencie kultury”.
Dezinformacja może dotykać różnych dziedzin życia, np. edukacji. Przykładowo: jakiś czas temu w internecie krążyło zdjęcie ulotki, która zawierała „zasady dla Ukraińców”. Zakazywała ona m.in. wychwalania Stepana Bandery. Okazało się, że był to fotomontaż.
Podobne treści zgłosił nam do weryfikacji jeden z naszych czytelników. Tym razem chodzi o ulotkę rzekomo rozprowadzaną we francuskich szkołach. Miała się na niej znaleźć informacja, jak uczniowie powinni reagować, gdy zobaczą kogoś z nożem w ręku. Pierwsza rada głosi, by „nie panikować”, ponieważ „nóż może być częścią kultury”.
Francuskie władze nie przygotowały takiej ulotki
By dowiedieć się, czy faktycznie takie ulotki były rozprowadzane we francuskich szkołach, skontaktowaliśmy się z tamtejszym ministerstwem edukacji narodowej. W rozmowie z Nadine Cavaleiro, rzeczniczką ministerstwa, dowiedzieliśmy się, że nie są to materiały przygotowane przez francuski urząd.
„[…] Jestem przekonana, że ulotka, o której mowa, nie została wyprodukowana przez ministerstwo edukacji ani żadną inną oficjalną francuską instytucję. Brakuje na niej oficjalnego logo i nie jest ona zgodna z układem graficznym obowiązującym w każdej jednostce administracyjnej państwa francuskiego”.
Wymogi dotyczące układu graficznego, o których wspomniała Cavaleiro, dokładnie określają miejsce, gdzie na dokumencie powinno znajdować się logo instytucji lub emblemat francuskiego rządu. Nie zobaczymy tych elementów na omawianej ulotce.
Jakie są wytyczne w przypadku ataku terrorystycznego w szkole?
Francuski rząd opracował Plan Vigipirate, będący dla różnych instytucji (m.in. dla szkół) zbiorem wytycznych na wypadek ataku terrorystycznego. Na stronach rządowych można znaleźć ulotki przedstawiające, w jaki sposób zachować się w takiej sytuacji. Widać, że szata graficzna tych materiałów różni się od tych, które pojawiły się w facebookowych wpisach.
🔴Dans le contexte actuel et suite à l’attaque perpétuée à #Arras, le plan #Vigipirate est rehaussé sur l’ensemble du territoire national au niveau « Urgence #attentat »
Qu’est-ce que le plan Vigipirate et comment réagir ?
👉https://t.co/WJrKirkIDU pic.twitter.com/uQVOxqLmgY— Préfet des Hauts-de-Seine 🇫🇷🇪🇺 (@Prefet92) October 24, 2023
W zaleceniach dla szkół czytamy m.in. o tym, by zgłaszać podejrzane zachowania wśród uczniów, a także porzucone plecaki czy paczki na korytarzach (s. 7). Należy również informować o wszelkich groźbach ataku (s. 7). Nie ma za to nic o tym, by bagatelizować zagrożenie, ponieważ nóż może być elementem czyjejś kultury.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter