Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Uważajcie, wykryliśmy kolejny scam z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego
Internetowi oszuści wykorzystują wizerunek kandydatów na prezydenta Polski, by wyłudzać dane, pieniądze, a także wprowadzić większy chaos informacyjny. Przyglądamy się kolejnej takiej próbie przed II turą wyborów w Polsce.

Fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Uważajcie, wykryliśmy kolejny scam z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego
Internetowi oszuści wykorzystują wizerunek kandydatów na prezydenta Polski, by wyłudzać dane, pieniądze, a także wprowadzić większy chaos informacyjny. Przyglądamy się kolejnej takiej próbie przed II turą wyborów w Polsce.
Analiza w pigułce
- Wykryliśmy kolejne facebookowe reklamy (1, 2, 3) z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego i z komunikatem o rzekomym ogłoszeniu specjalnych planów kandydata.
- Ostrzegamy użytkowników mediów społecznościowych przed internetowymi oszustami, którzy wykorzystują chaos informacyjny i temat wyborów prezydenckich w Polsce. Przestrzegamy przed klikaniem w podejrzane linki, zwłaszcza jeżeli nie znamy strony internetowej i nigdy wcześniej o niej nie słyszeliśmy.
W ostatnich dniach kilkukrotnie sygnalizowaliśmy, że na Facebooku pojawia się wiele fałszywych reklam (1, 2, 3), które bezprawnie wykorzystują wizerunek polityków, w tym kandydatów na prezydenta w wyborach 2025. Wykryliśmy kolejny przykład podobnego oszustwa (1, 2, 3).
Zgodnie z treścią podejrzanego komunikatu „Rafał Trzaskowski ogłosił swoje plany wobec Polski”, a poniżej dołączono adres strony internetowej, z której podobno mogą skorzystać tylko wybrani szczęśliwcy. Istnieje też drugi wariant tej reklamy, informujący o tym, że podobno ujawniono jakiś skandal z udziałem tego kandydata.
Podejrzane źródło oszukańczych reklam z Rafałem Trzaskowskim
Z Biblioteki reklam Meta wynika, że przekazy są cały czas aktywne, a do tego są kierowane do osób w wieku od 30 do 65 lat, z obszaru Polski. Z dostępnych danych wynika, że niektóre z reklam dotarły nawet do kilkudziesięciu tysięcy osób. Te i podobne komunikaty pojawiają się co najmniej od 22 maja i są zamieszczane przez profil o nazwie Score News, którego administratorzy – podobno – działają z Singapuru. Niepewne jest także źródło finansowania, którym ma być firma Transfer Sorrento. Poza nazwą – nic o niej nie wiadomo (podmiotów z podobną nazwą istnieje wiele).
Uwaga – oszuści wykorzystują temat wyborów prezydenckich 2025
Fałszywe reklamy (1, 2, 3) kierują do zagranicznych stron: car-insurance4me.xyz oraz romans-immobilier.xyz. Raz jeszcze przestrzegamy przed klikaniem w takie podejrzane linki, zwłaszcza jeżeli nie znamy strony internetowej i nigdy wcześniej o niej nie słyszeliśmy.
Internetowi oszuści zdają sobie sprawę, że wybory są popularnym i wzbudzającym emocje tematem w Polsce. Wykorzystują to i w wielu przypadkach brak naszej uwagi może skończyć się kradzieżą danych lub środków pieniężnych.
W obecnej kampanii wyborczej dostrzegamy też próby wpływania na decyzję wyborców za pośrednictwem sponsorowanych oszustw internetowych. Już sama publikacja reklam z fałszywymi, sensacyjnymi doniesieniami o skandalach może negatywnie oddziaływać na wizerunki kandydatów. Warto zachować szczególną ostrożność – nawet jeżeli samo kliknięcie w podejrzany adres nie wyrządzi nam szkody, to trzeba mieć świadomość, że oszuści i podmioty odpowiedzialne za dezinformację mogą testować nowe techniki wpływu, by lepiej dostosowywać ją do odbiorców.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter