Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zdjęcia Rafała Trzaskowskiego z kobietami na imprezie? Uważaj, te grafiki stworzyło AI
„A propos prostytutek, sutenerów, Grand Hotelu…” – tak brzmi opis zdjęć, na których widać Rafała Trzaskowskiego w towarzystwie kobiet i alkoholu. Nie są to jednak prawdziwe fotografie. Zostały one wygenerowane przez AI.

Fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Zdjęcia Rafała Trzaskowskiego z kobietami na imprezie? Uważaj, te grafiki stworzyło AI
„A propos prostytutek, sutenerów, Grand Hotelu…” – tak brzmi opis zdjęć, na których widać Rafała Trzaskowskiego w towarzystwie kobiet i alkoholu. Nie są to jednak prawdziwe fotografie. Zostały one wygenerowane przez AI.
Analiza w pigułce
- Tuż przed ciszą wyborczą na platformie X oraz na Facebooku pojawiły się posty z grafikami przedstawiającymi Rafała Trzaskowskiego na imprezie (1, 2). Na fotografiach widzimy kandydata z ramienia Platformy Obywatelskiej, w towarzystwie kobiet oraz alkoholu.
- Obrazy zostały wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji. Wskazuje na to m.in. brak środkowego palca u ręki, widoczny na jednej z fotografii.
- Narzędzie Hive Moderation wskazuje na 99-proc. pewność wygenerowania zdjęć przez sztuczną inteligencję Grok.
1 czerwca 2025 roku w Polsce odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Tuż przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, która rozpoczęła się w nocy z piątku, 30 maja, na sobotę, 31 maja, w sieci zaczęły pojawiać się niewidziane dotąd fotografie z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego (1, 2).
Na czterech zdjęciach widzimy rzekomo kandydata na prezydenta na imprezie, w towarzystwie kobiet oraz alkoholu. W treści jednego z postów na Facebooku napisano [pisownia oryginalna]: „A propos prostytutek, sutenerów, Grand Hotelu… Czy te zdjęcia były robione w Grand Hotelu, czy w Zatoce Sztuki?”.
Grafiki zostały podane dalej zarówno na platformie Facebook, jak i w serwisie X. Zdjęcia pojawiły się również na facebookowych grupach popierających Karola Nawrockiego, kontrkandydata Trzaskowskiego (1, 2, 3).
Zdjęcia stworzono przy pomocy sztucznej inteligencji
Na pierwszy rzut oka grafiki z wizerunkiem kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego mogą wydawać się prawdziwe. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej, możemy zauważyć niepokojące detale. Przykładowo: na jednym z czterech zdjęć Trzaskowskiemu brakuje u ręki środkowego palca. Na innej grafice jego twarz wygląda na nienaturalnie zmodyfikowaną, a kobiety wydają się mieć ubrane na sobie tylko spódnice.
Aby sprawdzić, czy dane treści zostały wygenerowane przy użyciu sztucznej inteligencji (AI), posłużyliśmy się jednym z dostępnych publicznie narzędzi do analizy grafik – Hive AI, które potwierdziło, że grafika dołączona do wpisu jest dziełem technologii AI.
Taki sam wynik otrzymaliśmy po sprawdzeniu innej grafiki. Narzędzie Hive AI wykazało również w analizie, że zdjęcia powstały prawdopodobnie przy użyciu chatbota Grok.
Jak rozpoznać materiały stworzone przy użyciu AI?
Treści wygenerowane przez sztuczną inteligencję zazwyczaj charakteryzują się kilkoma typowymi elementami. Na grafikach i materiałach wideo tworzonych z użyciem AI często można zauważyć błędy takie jak: nietypowe ułożenie postaci, nienaturalne proporcje ciała czy nieprawidłowa liczba palców. Szczegółowe informacje na temat rozpoznawania wykorzystania technologii AI można znaleźć w innej naszej analizie.
Jeżeli nie mamy pewności, czy grafika jest prawdziwa, warto skorzystać z dostępnych w sieci detektorów obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, np. Hive AI lub AI or Not.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter