Deklaracja wierności wobec Tuska – kto wrzuca ankiety do skrzynek wyborców PO?

Fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Deklaracja wierności wobec Tuska – kto wrzuca ankiety do skrzynek wyborców PO?
Od kilku dni w internecie pojawia się wiele doniesień na temat nietypowych ankiet dla wyborców Platformy Obywatelskiej (PO). Znajduje się w nich deklaracja przyjmowania rodzin uchodźców do własnych domów – zdaniem niektórych to przemyślana kampania dezinformacyjna. Wyjaśniamy, skąd mogą brać się te ankiety.
Kwestia rozsyłania ankiet pt. „Deklaracja wierności Tuskowi” z zobowiązaniem do przyjmowania uchodźców do własnych domów wzbudziła zainteresowanie m.in. w Małopolsce, gdzie niektórzy mieszkańcy mieli znaleźć takie kartki w swoich skrzynkach na listy. Sprawę opisali dziennikarze z Radia Kraków, którzy mówili o przypadkach dezinformacji przedwyborczej.
❗️ Festiwal dezinformacji przed wyborami. „Deklaracje” przyjmowania migrantów zalały część #Malopolska. Ludzie przychodzą do urzędów i pytają, czy to prawda — dowiedzieliśmy się z @ola_sobczak17 @RadioKrakow.
🔴 „Ja, wierny wyborca @Platforma_org, deklaruję, że przyjmę do… pic.twitter.com/sUzmGDOrab
— Patryk Łukasz Kubiak (@kubiakp__) May 16, 2025
Na początek zaznaczmy, że treść deklaracji nie pochodzi od Platformy Obywatelskiej ani od komitetu Rafała Trzaskowskiego. Prześledziliśmy różne wzmianki na ten temat i ustaliliśmy, że takie ankiety pierwotnie pojawiły się jako złośliwe żarty wobec osób (1, 2, 3), które chciałyby oddać swój głos na kandydata z ramienia PO. Wiele osób nawoływało do tego, by rozsyłać takie ulotki do określonej grupy wyborców.
Niektórzy sygnalizowali (1, 2), że otrzymywali takie ankiety od swoich sąsiadów niedługo po tym, jak wywieszali banery wyborcze z wizerunkiem kandydata, na którego chcieli oddać głos.
Trudno ustalić, czy te działania są częścią większej kampanii dezinformacyjnej, czy może – co prawdopodobne – trollingiem prowadzonym przez różnych, niezależnych od siebie internautów. Pewne jest to, że wątki migrantów i uchodźców są obecne w kampanii i mogą być wykorzystywane do polaryzowania opinii publicznej, do antagonizowania różnych grup i do wprowadzania ludzi w błąd. Zachęcamy, by w okresie przed dniem wyborów zwracać szczególną uwagę na przejawy dezinformacji i weryfikować pojawiające się informacje.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter