Telewizja Republika i wPolsce24 stracą koncesję? Sprawa jest w toku

fot. YouTube / wPolsce24 / fot. Andy Djumyk / Wikimedia Commons / CC0 / Modyfikacje: Demagog
Telewizja Republika i wPolsce24 stracą koncesję? Sprawa jest w toku
9 kwietnia 2025 roku media społecznościowe obiegły informacje o „zamachu na wolność słowa w Polsce”. W ten sposób poseł Sebastian Kaleta nazwał decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie o odebraniu koncesji Telewizji Republika i stacji wPolsce24. Jarosław Kaczyński stwierdził z kolei, że w kraju jest likwidowana demokracja.
Obie stacje przyjęły (1, 2) strategię oblężonej twierdzy. Republika alarmuje o „sędziowskiej kaście”, która „lekceważy miliony Polaków”. Za to wPolsce24 krytycznie pisze o „sędzi walczącej”, która wydała decyzję, i prześwietla jej przeszłość.
🚨🚨🚨 SĘDZIOWSKA KASTA CHCE WYŁĄCZYĆ REPUBLIKĘ! 🚨🚨🚨#włączprawdę #TVRepublika pic.twitter.com/gePghiQr6D
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) April 9, 2025
Sprawa sięga ubiegłego roku
W czerwcu 2024 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) rozstrzygnęła konkurs na miejsce w paśmie MUX-8, czyli na polskim multipleksie telewizji naziemnej. O koncesję ubiegały się wtedy cztery spółki: Telewizja Republika S.A., Fratria Sp. z o.o. (wydawca stacji wPolsce24), Polskie Wolne Media P.S.A. i węgierski TV2 Média Csoport.
Ostateczną decyzję w tej sprawie wydał na początku lipca Maciej Świrski – przewodniczący KRRiT wybrany na to stanowisko we wrześniu 2022 roku, czyli jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Dzięki udzieleniu przez niego koncesji Republika nadaje naziemnie od lipca 2024 roku, a wPolsce24 dołączyła do niej we wrześniu tego samego roku.
Konkurenci się odwołali, a sąd przyznał im rację
Obok wspomnianych stacji w konkursie wzięła udział spółka Polskie Wolne Media P.S.A., która należy do Grupy MWE Networks. Jej propozycją była stacja Polska24, która miała nadawać audycje informacyjne, publicystyczne, będące „ponad granicami sporów politycznych” oraz edukacyjne, „skoncentrowane na weryfikacji informacji, rozpoznawaniu dezinformacji i fake newsów” (s. 28).
W czerwcu 2024 roku przedstawiciele MWE Networks nie otrzymali koncesji, więc zapowiedzieli odwołanie od decyzji KRRiT. Jako argument podnoszono, że decyzja KRRiT nie była dostatecznie uzasadniona, a w szczególności nie wykazano, że Republika i wPolsce24 są w stanie utrzymać finansowo swoje kanały lepiej niż Polskie Wolne Media P.S.A.
Dzisiejsza decyzja WSA jest efektem złożonej skargi – sąd zgodził się z zarzutami podniesionymi przez spółkę, która przegrała w konkursie. Poza cofnięciem decyzji, na podstawie której Republika i wPolsce24 otrzymały koncesję, skład orzekający nałożył na Macieja Świrskiego, przewodniczącego KRRiT, obowiązek zapłacenia kosztów postępowania w wysokości 10 tys. złotych.
Po wyroku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała swoje stanowisko w serwisie X. Oświadcza w nim, że decyzja o przyznaniu koncesji jest zgodna z prawem. KRRiT zaznaczyła, że wyrok jest nieprawomocny i zapowiedziała, że złoży skargę kasacyjną. Rada podkreśla, że dopóki wyroku nie wyda Naczelny Sąd Administracyjny, koncesje nadal obowiązują.
Co dalej? Skarga do wyższej instancji
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi od decyzji WSA przysługuje skarga kasacyjna do NSA (art. 173). Strony, czyli w tym przypadku prawicowe telewizje, mają na to 30 dni od momentu doręczenia im orzeczenia z uzasadnieniem (art. 177).
Jeśli NSA przychyli się do skargi, decyzja zostanie uchylona, a sprawa – przekazana do ponownego rozpoznania (art. 185).
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter