Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
[Debata TVP] Nie ma już Zielonego Ładu? Fałsz Rafała Trzaskowskiego
[Debata TVP] Nie ma już Zielonego Ładu? Fałsz Rafała Trzaskowskiego
![]()
Już nie ma Europejskiego Zielonego Ładu, dlatego że w tej chwili zmienił się świat, jeżeli chodzi o kwestie dotyczące załamania łańcucha dostaw i tego, że musimy inwestować w nasz przemysł i w naszą konkurencyjność.
- Europejski Zielony Ład to zainicjowany w 2019 roku pakiet inicjatyw, który zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku. W ramach realizacji Zielonego Ładu przyjęto już różne dyrektywy i rozporządzenia, które ciągle obowiązują.
- Na początku tego roku pojawiły się doniesienia, że Komisja Europejska chce wycofać się z Zielonego Ładu (np. 1, 2, 3, 4). Wzięły się one m.in. z przedstawienia nowej wizji rozwoju rolnictwa oraz nowego programu KE – Europejskiego Kompasu Konkurencyjności.
- Nawet jeśli Komisja Europejska zaproponowała nowe programy obok Zielonego Ładu, nie oznacza to, że Zielonego Ładu już nie ma. Dlatego wypowiedź Rafała Trzaskowskiego oceniamy jako fałsz.
Rafał Trzaskowski o Zielonym Ładzie
Podczas poniedziałkowej debaty prezydenckiej w TVP Rafał Trzaskowski stwierdził, że Europejskiego Zielonego Ładu już nie ma, bo świat się zmienił. – W tej chwili zmienił się świat, jeżeli chodzi o kwestie dotyczące załamania łańcucha dostaw i tego, że musimy inwestować w nasz przemysł i w naszą konkurencyjność – powiedział polityk. I dodał:
– Dalej oczywiście musimy walczyć z ociepleniem klimatu i musimy prowadzić politykę środowiskową, ale bez tych obciążeń, które były dla nas i europejskiej gospodarki zbyt duże w tej sytuacji.
To jednak nie jest zgodne z faktami, bo Komisja Europejska nie zrezygnowała z zielonej strategii. Wyjaśniamy.
Założenia Zielonego Ładu wciąż obowiązują
Europejski Zielony Ład to zainicjowany w 2019 roku pakiet inicjatyw, który zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku. Komisja Europejska podkreśla, że do walki ze zmianą klimatu muszą się przyczyniać wszystkie sektory. W ramach realizacji zielonej strategii przyjęto już różne dyrektywy i rozporządzenia, które wciąż obowiązują.
Przykładowo: w lipcu 2024 roku weszła w życie dyrektywa o naprawie towarów. Na mocy jej przepisów producenci takich sprzętów jak lodówki czy smartfony muszą udostępniać części zamienne i oferować naprawy w rozsądnej cenie.
W kolejnym miesiącu w życie weszło rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Przewiduje ono m.in. ponowne nawadnianie osuszonych torfowisk, co wywołało obawy przed przymusowym zalewaniem ziemi należącej do rolników (np. 1, 2, 3). W rozporządzeniu zapisano jednak wprost, że ponowne nawadnianie gruntów będzie dla rolników dobrowolne (art. 11 ust. 4).
Komisja Europejska wycofała się z Zielonego Ładu? To fałsz
W mediach pojawiły się informacje, że Komisja Europejska łagodzi założenia zielonej strategii. W styczniu 2025 roku „Rzeczpospolita” opublikowała artykuł „Korekta czy odejście od Zielonego Ładu?”, w którym zapowiadała nowy program KE na kolejne 5 lat. Niedługo potem poznaliśmy Europejski Kompas Konkurencyjności zakładający m.in. „połączenie dekarbonizacji z konkurencyjnością”.
Z kolei w lutym br. Euronews pisało, że „Komisja Europejska odkłada Zielony Ład na bok”. Tym razem chodziło o nową wizję dla rolnictwa, w której uznano „potrzebę pogodzenia działań w dziedzinie klimatu z bezpieczeństwem żywnościowym”.
Nawet jeśli rzeczywiście Komisja Europejska łagodzi wcześniejsze plany i proponuje nowe programy, nie jest prawdą, że Zielonego Ładu już zupełnie nie ma. Dlatego wypowiedź Rafała Trzaskowskiego oceniamy jako fałsz.
Uważnie słuchaliśmy debaty prezydenckiej TVP 12 maja 2025 roku. Na bieżąco sprawdzaliśmy te stwierdzenia kandydatów na prezydenta, które odwoływały się do faktów. Nasze ustalenia publikowaliśmy od razu na platformie X. Teraz publikujemy je na naszej stronie, aby włączyć je do sprawdzonych wypowiedzi osób publicznych i ich ocen.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter