Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ile podatków wprowadzono w czasach PiS?
Ile podatków wprowadzono w czasach PiS?
![]()
22 nowe podatki wprowadził PiS, nawet podatek od deszczu.
- Według raportu Ministerstwa Finansów „Stan Polskich Finansów Publicznych 2016–2023. Biała Księga” w latach 2016–2022, gdy rządziła Zjednoczona Prawica, wprowadzono 22 nowe daniny, opłaty i inne obciążenia, które mieszczą się w definicji podatku (s. 47).
- Tak zwana „opłata deszczowa” funkcjonuje w Polsce od 2018 roku, na mocy art. 269 ust. 1 ustawy Prawo wodne. Dotyczy właścicieli nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m kw. (niepodłączonej do kanalizacji) i obszaru, który w ponad 70 proc. jest pokryty nawierzchnią nieprzepuszczającą wody (na przykład kostką brukową, asfaltem lub betonem).
Podatki jednym z tematów debaty prezydenckiej
Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki spotkali się na debacie w TVP przed II turą wyborów prezydenckich. Jedno z pytań, które usłyszał kandydat Koalicji Obywatelskiej od kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość, dotyczyło podatków. Szef IPN zarzucił prezydentowi Warszawy, że chce on podnosić obciążenia.
– Chyba Pan żartuje, Panie Karolu – odpowiedział Trzaskowski. – Przecież Mentzen Panu przypomniał, ja Panu też mogę przypomnieć – dodał (w nawiązaniu do rozmowy Sławomira Mentzena z Karolem Nawrockim).
– 22 nowe podatki wprowadził PiS, nawet podatek od deszczu – podkreślił polityk Koalicji Obywatelskiej. Dodał, że stawką tych wyborów jest to, czy do władzy wróci Prawo i Sprawiedliwość.
Raport Ministerstwa Finansów
W kwietniu 2024 roku Ministerstwo Finansów opublikowało raport „Stan Polskich Finansów Publicznych 2016–2023. Biała Księga”. Celem stworzenia tego dokumentu było m.in. „pokazanie prawdziwego stanu państwowej kasy na koniec 2023 roku”.
Autorzy publikacji stwierdzili, że w ciągu ostatnich lat podatki znacznie wzrosły, a racjonalność wydatkowania środków spadła. Ocenili, że skala nieprawidłowości mających miejsce za rządów Prawa i Sprawiedliwości była na tyle duża, że naprawa systemu finansów publicznych zajmie lata.
Według raportu w latach 2016–2022, gdy rządziła Zjednoczona Prawica, wprowadzono 22 nowe daniny, opłaty i inne obciążenia, które mieszczą się w definicji podatku (s. 47). Wśród nich wymieniono m.in. opłaty mające wpływ na wysokość rachunku za energię elektryczną (s. 53–54).
Czym jest podatek od deszczu?
Jednym z nowych podatków wprowadzonych w Polsce w wymienionych latach jest podatek zwany podatkiem od deszczu lub opłatą deszczową. Funkcjonuje on od 2018 roku na podstawie art. 269 ust. 1 ustawy Prawo wodne. Jest naliczany od nieprzepuszczalnych powierzchni na terenie nieruchomości, czyli takich, które zmniejszają naturalne pochłanianie wody przez glebę.
Do opłacania tego podatku są zobowiązani właściciele nieruchomości powyżej 3500 m kw., którzy zmniejszyli naturalną retencję wody na skutek pokrycia ponad 70 proc. terenu obiektem trwale związanym z gruntem (s. 208). Opłata dotyczy więc dużych terenów, których nawierzchnia jest wykończona np. kostką brukową lub asfaltem.
Wprowadzenie nowej ustawy Prawo wodne było częścią procesu wprowadzania w życie przepisów Unii Europejskiej, w szczególności – ramowej dyrektywy wodnej, zobowiązującej państwa członkowskie do wdrożenia takich opłat za wodę, które zachęcają do efektywnego wykorzystania zasobów i przyczyniają się do osiągnięcia celów środowiskowych (art. 9 ust. 1).
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie muszą one odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter