Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
[Imponderabilia] Przez ile godzin przeciętny pracownik jest produktywny?
[Imponderabilia] Przez ile godzin przeciętny pracownik jest produktywny?
![]()
[…] jakość tej naszej pracy. A ona naprawdę spada w 8. godzinie pracy każdego dnia i to są bardzo twarde dane.
- Dostępne badania potwierdzają, że wraz ze wzrostem liczby godzin pracy spada jej produktywność (np. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Nadmiarowy czas pracy wpływa m.in. na zdrowie, na kreatywność i na jakość pracy oraz zwiększa odczuwany stres.
- Badania sondażowe przeprowadzone wśród pracowników biurowych pokazują, że przeciętny pracownik jest produktywny przez niecałe trzy lub cztery godziny dziennie (1, 2, 3). Nie natrafiliśmy na podobne analizy dotyczące pracowników fizycznych, produkcyjnych lub zatrudnionych w usługach.
- Osoby pracujące umysłowo wraz z upływem dnia pracy są coraz mniej wydajne, zwłaszcza w piątek. Potwierdzono to w badaniu naukowym z 2023 roku, w którym korzystano z danych z oprogramowania monitorującego aktywność na ekranie komputera.
- Adrian Zandberg słusznie zauważa, że produktywność pracownika spada w trakcie dnia, jednak dostępne badania naukowe nie wskazują, aby działo się to konkretnie w ósmej godzinie pracy. Na tej podstawie oceniamy wypowiedź jako częściową prawdę.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Praca przez osiem godzin? Tak, ale nie w pełnym skupieniu
Wpływ wymiaru czasu pracy w ciągu dnia na pracownika badano wielokrotnie (np. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Badacze i naukowcy zidentyfikowali wiele zmiennych, które wpływają na produktywność i preferencje dotyczące czasu pracy różnych pracowników. Wyniki są zależne od m.in. formy zatrudnienia, wykonywanego zawodu czy miejsca pracy. W przypadku pracowników fizycznych badania dotyczą kwestii ergonomicznych i wpływu liczby godzin pracy na zdrowię, a nie – na skupienie.
Dostępne analizy dotyczące wydajności skupiają się przede wszystkim na pracownikach umysłowych. Często opierają się na danych zebranych w ankietach, a więc na subiektywnych odczuciach pracowników. W tym kontekście w mediach często cytuje się (1, 2, 3) badanie sondażowe przeprowadzone na zlecenie brytyjskiej firmy VoucherCloud.
O produktywność spytano blisko 2 tys. osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin i pracujących w biurze. Wyniki opublikowane na początku 2018 roku wskazują, że ich średnia produktywność w ciągu dnia nie przekraczała trzech godzin w czasie ośmiogodzinnego dnia pracy. Za główne rozpraszacze uznano media społecznościowe i przeglądanie portali informacyjnych.
Podobne wyniki przedstawiła rok poźniej firma Rescue Time, odpowiedzialna za platformę do zarządzania czasem. Po przeanalizowaniu 185 mln godzin pracy wskazano, że produktywność pracownika spada już po drugiej godzinie pracy, a między siódmą a ósmą – jest minimalna.
Z godziny na godzinę spada nasza produktywność
W 2017 roku naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven i Uniwersytetu Sztokholmskiego opublikowali wyniki badania, w którym przyjrzeli się pracy ponad 300 osób zatrudnionych w call center w Holandii. Zebrano dane za okres od połowy 2008 roku do pierwszego tygodnia 2010 roku. Po przeanalizowaniu pracy tych osób okazało się, że z każdą godziną wydłużał się czas, jaki poświęcali na obsługę jednego połączenia, a więc z każdą kolejną godziną pracy malała ich produktywność.
Badacze upatrywali przyczyny w zmęczeniu pracowników. Dotyczy to pracowników zatrudnionych w zarówno w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze godzin (s. 1–2).
W 2023 roku naukowcy z Texas A&M University doszli do podobnych wniosków. Wskazali, że popołudniami pracownicy są zdecydowanie mniej produktywni, zwłaszcza w piątki, gdy ich wydajność jest najniższa w całym tygodniu. Wtedy też zwiększa się prawdopodobieństwo popełnienia błędu.
Naukowcy oparli się na wskaźnikach z oprogramowania, które monitoruje aktywność na komputerze. Przez dwa lata (od 2017 do końca 2018 roku) zebrali dane od 789 pracowników biurowych w dużej firmie energetycznej w Teksasie. Wspomniane wskaźniki to m.in. szybkość pisania, aktywność myszy komputerowej i literówki.
Produktywność przez cały dzień nie jest możliwa
Wyniki dostępnych badań naukowych są jednoznaczne: wraz ze wzrostem liczby godzin pracy spada produktywność pracownika (np. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).
Raport Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych zawierający podsumowanie dotychczasowych odkryć pokazuje, że nadmiarowy czas pracy wpływa m.in. na zdrowie, na kreatywność i na jakość pracy oraz zwiększa odczuwany stres (s. 25).
Nie znaleźliśmy jednak żadnych badań, które skupiałyby się na samej ostatniej, ósmej godzinie czasu pracy. Z przeanalizowanych badań wiemy, że faktycznie produktywność spada w ciągu dnia pracy, ale nie od tej konkretnej godziny. Dlatego wypowiedź Adriana Zandberga oceniliśmy jako częściową prawdę.
Demagog współpracuje z kanałem „Imponderabilia”
W ramach współpracy z Karolem Paciorkiem z kanału „Imponderabilia” sprawdzamy wypowiedzi kandydatów na prezydenta – gości jego kanału. Skróty naszych analiz zobaczysz na nagraniu rozmowy z kandydatem. Ich pełne wersje przeczytasz na naszej stronie.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter