Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
[Korekta] Kredyty w Polsce najdroższe w Unii Europejskiej
[Korekta] Kredyty w Polsce najdroższe w Unii Europejskiej
![]()
Dzisiaj kredyt [hipoteczny – przyp. Demagog] w Polsce jest najdroższym kredytem w całej Unii Europejskiej.
- W styczniu tego roku średnie oprocentowania nowo udzielonych kredytów hipotecznych w Polsce wynosiło 7,42 proc. To najwyższy wynik w UE. Dlatego wypowiedź oceniamy na prawdę.
- Dane w tym zakresie zbiera Europejski Bank Centralny. W tym czasie średnie oprocentowanie w UE wyniosło 3,84 proc., a w strefie euro 3,44 proc.
- Od marca zeszłego roku nieprzerwanie to w Polsce są najwyżej oprocentowane kredyty hipoteczne w UE. Przedtem, w styczniu i lutym 2024 roku byliśmy na drugim miejscu, za Węgrami.
Aktualizacja 29.04.2025. W poprzedniej wersji analizy w przypadku dwóch państw (Rumunia i Węgry) przez pomyłkę uwzględniliśmy dane dotyczące oprocentowania APRC – odpowiednika RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania), czyli całkowitego kosztu kredytu. W przypadku pozostałych państw analizowaliśmy natomiast samo oprocentowanie, przez co porównaliśmy ze sobą dane nieporównywalne. Po ponownej weryfikacji ustaliliśmy, że stawka oprocentowania w Polsce jest najwyższa wśród państw UE nieprzerwanie od marca 2024 roku, co uzasadnia zmianę oceny wypowiedzi z częściowej prawdy na prawdę.
„Nie ma droższych kredytów niż tutaj”
Magdalena Biejat, kandydatka na prezydentkę popierana przez Nową Lewicę, odwiedziła Olsztyn. Na spotkaniu z mieszkańcami przekonywała, że Polska mierzy się z nierozwiązanym problemem rosnących kosztów kredytów i mieszkań.
Zauważyła, że to właśnie w Polsce kredyty hipoteczne są najdroższe w całej Unii Europejskiej, po czym dodała: – To jest pętla, którą trzeba sobie zaplątać na szyi wtedy, kiedy chce się mieć mieszkanie, dach nad głową, samodzielność.
Wśród odpowiedzialnych za problemy mieszkaniowe Polaków i Polek Biejat widzi dotychczasowe ekipy rządzące oraz banki. Kandydatka podkreśliła, że banki wiele na nas zarabiają, czego dowodem jest to, że w ubiegłym roku ich zyski wzrosły o 42 mld zł.
Ile kosztują kredyty w UE? Polska na niechlubnym podium
Dane dotyczące średniego oprocentowania kredytów hipotecznych publikuje na swojej stronie Europejski Bank Centralny. Na moment wypowiedzi kandydatki najbardziej aktualne stawki pochodziły ze stycznia tego roku.
W Polsce średni koszt kredytu, z którym musi się liczyć osoba chcąca kupić mieszkanie, to 7,42 proc. Była to najwyższa stawka w Unii Europejskiej.
Tymczasem średnie oprocentowanie w całej UE to 3,84 proc., a w strefie euro jest to 3,44 proc.
Przez niemal cały 2024 rok to Polacy najwięcej płacili za kredyty
Sprawdziliśmy dane miesięczne z 2024 roku. Trzy kraje z najwyższym oprocentowaniem to Rumunia, Polska i Węgry. Przez większość roku to w Polsce, podobnie jak teraz, średnie oprocentowanie kredytu hipotetycznego było najwyższe.
Magdalena Biejat przekonywała, że to w Polsce są najdroższe kredyty w całej UE. Faktycznie taki stan rzeczy utrzymuje się od marca 2024 roku. Rok temu w styczniu i lutym nieco wyższe stawki odnotowano na Węgrzech, ale i wtedy Polska była na podium, na drugim miejscu.
Oprocentowanie. Czym jest i z czego wynika?
Gdy bierzemy kredyt, zobowiązujemy się do jego spłacenia w określonym czasie oraz zapłacenia dodatkowego wynagrodzenia dla banku za pożyczenie pieniędzy. Z kolei oprocentowanie to koszt, pożyczenia kredytobiorcy pieniędzy przez bank. Od jego wysokości zależą odsetki, które płacimy ponad pożyczoną kwotę.
Podstawową stopą oprocentowania w Polsce jest wskaźnik WIBOR, czyli oprocentowanie, zgodnie z którym banki są skłonne udzielić pożyczki na rynku międzybankowym. Co jeszcze wpływa na stawkę?
Są to m.in. sama kwota kredytu, okres jego spłaty, ocena zdolności kredytowej klienta przez bank (s. 3) czy wysokość wkładu własnego (w przypadku kredytu hipotecznego). Do tego należy doliczyć jeszcze marżę samego banku.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter