Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
W pandemii nie budowano mieszkań? Fałsz Trzaskowskiego
W pandemii nie budowano mieszkań? Fałsz Trzaskowskiego
![]()
W pandemii nikt nie budował mieszkań.
- Pierwszy przypadek COVID-19 odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa rząd wprowadził w Polsce stan epidemii od 20 marca tamtego roku. Władze zdecydowały o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego od 1 lipca 2023 roku.
- W latach 2020–2022 i w pierwszej połowie 2023 roku w Polsce oddano do użytku łącznie 805,9 tys. mieszkań, w tym 3,4 tys. komunalnych. W tym okresie rozpoczęto też budowę 787,2 tys. mieszkań.
- W samej Warszawie w tym czasie oddano do użytku 65,6 tys. mieszkań, z czego 256 z nich to mieszkania komunalne, będące własnością samorządu. Rozpoczęto też budowę 54,5 tys. mieszkań, ale jednak żadnego komunalnego.
- W każdym z pozostałych miast wojewódzkich również budowano i oddawano do użytku nowe mieszkania w trakcie pandemii. W czterech z nich samorządy rozpoczęły też budowę nowych mieszkań komunalnych, a w sześciu – oddały takie mieszkania do użytku.
Trzaskowski o mieszkaniach w Warszawie
Krzysztof Stanowski z „Kanału Zero” odwiedził kandydata Koalicji Obywatelskiej w jego domu i przeprowadził z nim wywiad. Podczas rozmowy pojawił się temat budownictwa mieszkaniowego.
Dziennikarz przypomniał Trzaskowskiemu, że za jego rządów w Warszawie buduje się mało mieszkań. Tu dodajmy, że jedną z obietnic Trzaskowskiego przed wyborami samorządowymi było to, że za jego prezydentury w stolicy samorząd będzie budował 1,5 tys. mieszkań na wynajem rocznie od 2020 roku (s. 52).
Prezydent Warszawy wyjaśnił, że zatrzymały go warunki zewnętrzne. – W pandemii nikt nie budował mieszkań […] po pierwsze tak, ceny wszystkich materiałów w górę, niektóre nie były dostępne, nie było rąk do pracy, bo Ukraińcy wracali na wojnę, takie okoliczności jakie były.
Podczas pandemii budowano nowe mieszkania
Pierwszy przypadek COVID-19 odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku. Dwa tygodnie później, 20 marca, rząd zdecydował się wprowadzić na terenie kraju stan epidemii w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez trzy i pół roku. Ostatecznie władze zdecydowały o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego od 1 lipca 2023 roku.
W tym czasie w całej Polsce nadal budowano i oddawano do użytku nowe mieszkania. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego.
W latach 2020–2022 w Polsce oddano do użytku odpowiednio 220,8 tys., 234,7 tys. i 238,5 tys. mieszkań. W pierwszej połowie 2023 roku było to kolejne 111,9 tys. lokali. To łącznie 805,9 tys. mieszkań. Równolegle w tym czasie rozpoczęto budowę 787,2 tys. mieszkań.
Samorządy też budowały
Z dostępnych danych GUS wynika, że w trakcie pandemii COVID-19 powstawały w Polsce nowe mieszkania komunalne. Łącznie w całym kraju oddano ich do użytku 3,4 tys. W tych latach rozpoczęto też budowę ok. 2,7 tys. mieszkań.
W samej Warszawie również od 2020 roku do połowy 2023 roku oddano do użytku 256 mieszkań komunalnych. Równocześnie w tym czasie nie rozpoczęto żadnej nowej budowy.
A inne miasta wojewódzkie? Niektórzy budowali
Sprawdziliśmy również dane dotyczące mieszkań w pozostałych 17 miastach wojewódzkich. Okazuje się, że podczas pandemii, wbrew słowom Rafała Trzaskowskiego, w każdym z nich budowano i oddawano do użytku nowe mieszkania.
Z przeanalizowanych przez nas danych wynika, że w niektórych z tych miast nowe mieszkania budowały też samorządy. W czterech miastach w czasie pandemii rozpoczęto budowę nowych mieszkań komunalnych (Toruń, Poznań, Olsztyn i Gdańsk). Za to w sześciu miastach samorządy oddały do użytku nowe mieszkania (Białystok, Gdańsk, Kielce, Kraków, Łódź i Poznań).
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter